Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu?

siecioholizm Dostęp do internetu w pewnym momencie zaczął być czymś powszechnym; z jednej strony znacznie ułatwiło to życie wielu ludzi, ale jednocześnie pojawiło się wiele problemów z tym związanych. Jednym z nich jest rosnąca fala uzależnień od internetu. Dziś wiemy już, że uzależnienie od internetu jest prawdziwą chorobą, wcale nie mniej groźną niż nałóg alkoholowy czy narkotykowy. Podstawowym zadaniem przed jakim stoi osoba uzależniona jest uświadomienie sobie, skąd tak w ogóle pochodzą jego problemy. Zbyt duża aktywność w internecie w większości przypadków prowadzi do znacznego pogorszenia się stanu tego "prawdziwego" życia, osoby takie zaczynają zaniedbywać sprawy związane z nauką czy pracą i lekceważą swoje życie towarzyskie. Niestety, większość prób rozwiązania takich problemów kończy się niepowodzeniem, głównie ze względu na niewłaściwe podejście do tego tematy. Niektóre osoby próbują na siłę oderwać się od internetu, wybierając dość radykalne rozwiązania.

Sprzedają komputer i modem, całkowicie odcinając się od wirtualnego świata. Oczywiście, zazwyczaj po krótkim czasie wracają one do dawnego stylu życia. Walkę z problemem najlepiej jest rzecz jasna zacząć od jego dokładnego rozpoznania. Warto nieco poczytać na ten temat i znaleźć o nim jak najwięcej informacji, bowiem w taki sposób będziemy wiedzieli, z czym tak właściwie walczymy. Takie informacje są na szczęście bardzo łatwo dostępne, bowiem w sieci działa mnóstwo organizacji zajmujących się pomocą dla osób uzależnionych – wystarczy zatem jedynie poświęcić na to odrobinę czasu. Całkowite i nagłe odcinanie się od internetu nie przyniesie nam raczej większego pożytku. O wiele lepiej będzie dokładnie ustalić sobie czas, w którym pozwalamy sobie na korzystanie z tego narzędzia.

osoba uzależniona od internetu Należy oczywiście wprowadzić tutaj pewną samodyscyplinę i pilnować się, aby w internecie wykonywać wyłącznie te zadania, na które sami sobie pozwalamy. Jeżeli zaczniemy chociaż odrobinę luzować te "więzy", to nasza walka z uzależnieniem nigdy nie będzie w pełni skuteczna. Kiedy zaczynamy obserwować u siebie pierwsze objawy takiego nałogu warto zacząć stopniowo ograniczać czas, jaki spędzamy w sieci. Dobrze jest wówczas przypomnieć sobie, że w tym "rzeczywistym" świecie mamy mnóstwo spraw które zasługują na naszą uwagę. Być może są znajomi z którymi dawno się nie widzieliśmy? Prawdziwe życie towarzyskie może być doskonałym lekarstwem na uzależnienie od wirtualnego świata. Warto zrobić to jak najwcześniej, bowiem wiele osób które wpadły w naprawdę mocny nałóg po jakimś czasie uświadamiają sobie, że w prawdziwym świecie nie mają już praktycznie żadnych znajomych.

Powiązane artykuły