Siecioholizm – kto jest najbardziej podatny?

komu grozi siecioholizm W grupie największego ryzyka wystąpienia uzależnienia od internetu znajdują się przede wszystkim osoby które z różnych powodów czują się sfrustrowane, zagubione czy rozczarowane otaczającym nas światem. Mogą to być chociażby młodzi ludzie, którzy nie potrafią do końca odnaleźć się w natłoku obowiązków i nie radzą sobie ze wszystkimi wymaganiami, jakie stawiają przed nimi dorośli. Bardzo duże ryzyko występuje również u ludzi którzy już w momencie pierwszego kontaktu z internetem cierpiały z powodu różnych zaburzeń. Depresja, duża nieśmiałość czy inne trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi bardzo często prowadzą do chęci ucieczki z realnego świata właśnie do wirtualnej rzeczywistości. Zresztą, chęć ucieczki od rzeczywistości bardzo często jest przyczyną takiego właśnie uzależnienia. Wielu ludzi nie jest w stanie pogodzić się z wieloma problemami, szarą codziennością czy brakiem prawdziwej miłości i przyjaźni. Co więcej, niektórzy są dość mocno rozczarowani własną osobą i uważają się za ludzi nudnych i nijakich. Internet jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu, bowiem każdy może w nim kreować swój wizerunek praktycznie od nowa, bez względu na to, kim jest w rzeczywistości.

W uzależnienie od internetu bardzo często wpadają również osoby, które dopiero co wyszły z innych nałogów – alkoholizmu czy narkomanii. Ludzie tacy nie zdołali jeszcze wykształcić u siebie żadnych mechanizmów pozwalających im na normalne funkcjonowanie w rzeczywistym świecie, przez co muszą szukać sposobu na ucieczkę od niego. W internecie zbyt dużo czasu spędzają również kobiety które cierpią z powodu różnych problemów w swoim związku i czują, że brakuje im miłości lub romansu – przypominającego przygodę.

uzależnienie od sieci W końcu sieć to doskonałe narzędzie do spotkania wielu ludzi, którzy chcą czegoś podobnego. Na końcu warto wspomnieć o ludziach, którzy zwyczajnie nie mają zbyt wiele innych zajęć w życiu. Nie pracują, są samotne, nie prowadzą zbyt intensywnego życia towarzyskiego – w takiej sytuacji internet może być dla nich główną odskocznią. Istnieje wiele sposobów na określenie, czy dana osoba jest uzależniona od internetu. Wystarczy spojrzeć na podstawowy kwestionariusz zawierające pytania zadawane osobom, u których istnieje takie podejrzenie. Dotyczą one między innymi właśnie tego, czy ktoś traktuje internet nie jako przydatne narzędzie, ale jako odskocznię, lub wręcz ucieczkę, od wszystkich swoich codziennych problemów. W innych z nich osoby takie muszą odpowiedzieć, czy czują się zbyt mocno zdominowane przez internet i widzą, że nie mają nad nim kontroli. Charakterystyczne jest poczucie depresji czy nawet występujące stany lękowe w chwilach, gdy podejmuje się próby ograniczenia czasu spędzanego przed komputerem.

Powiązane artykuły