Cyberseks i uzależnienie od gier komputerowych

cyberseksUzależnienie od gier komputerowych jest jedną z wielu odmian nałogu komputerowego; osoby uzależnione stale odczuwają trudną do pokonania chęć i potrzebę spędzania czasu z takimi grami i zwyczajnie nie mogą się od nich oderwać. Często sięgamy po nie nie tylko z nudów – dla wielu osób jest to sposób na wypełnienie pustki w swoim życiu. Innym powodem jest fakt, że dużo łatwiej jest osiągać sukcesy w grach, niż w rzeczywistym świecie. Poczucie wyższości dawane przez zdobycie wysokiego rankingu w grze internetowej jest znacznie łatwiej dostępne niż osiągnięcie na przykład dobrego wyniku w biegach czy innym sporcie. Próżność takich osób często zaczyna mieć szkodliwy wpływ na ich życie. Często wydają one na przykład prawdziwe pieniądze w zamian za dodatkowe bonusy czy ulepszenia dla swoich postaci w grach; w wielu przypadkach wydatki takie mogą stawać się niekontrolowane.

Zdaniem wielu specjalistów istotny wpływ na rozwój uzależnienia od gier ma zwykła prokrastynacja. Wielu ludzi ucieka w taką rozrywkę jedynie po to, aby móc unikać konieczności zajmowania się znienawidzoną pracą czy nauką. Z czasem człowiek zaczyna oczywiście angażować się coraz bardziej, aż do momentu, kiedy ciężko jest się mu oderwać – mówiąc wprost, staje się on wówczas istnym "zombie".

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych dawno już potwierdzili, że uzależnienie od gier w niczym nie różni się chociażby od uzależnienia od hazardu; mało tego, pod wieloma względami potrafi ono nawet być bardziej niebezpieczne. Jeszcze innym groźnym nałogiem jest uzależnienie od cyberseksu. Jest to obsesyjna potrzeba oglądania filmów pornograficznych czy uprawiania wirtualnego seksu przez internet. Na pierwszy rzut oka nie jest to żaden istotny problem,ale w praktyce coś takiego może bardzo źle wpływać na jakość życia każdego człowieka. Na świecie z powodu takiego uzależnienia rozpada się całe mnóstwo par czy nawet wieloletnich małżeństw. Nałóg ten prowadzi do znacznego osłabienia więzi emocjonalnych pomiędzy osobą uzależnioną a jej bliskimi. Wynika z tego również brak zainteresowania prawdziwym seksem; uzależnieni stają się zimni i niedostępni dla innych.

Powiązane artykuły