Gry wideo i nadużycia internetu wpływają na dzieci

Uzależnienie od gier wideo i Internetu staje się coraz bardziej uzasadnione jako zaburzenie psychologiczne, a eksperci twierdzą, że nierzadko dzieci stają się agresywne, gdy zabiera się im "narkotyk".

 

Uzależnienie od gier wideo zostanie po raz pierwszy potwierdzone w zaktualizowanym wydaniu podręcznika diagnostycznego American Psychological Association, DSM-5, który ukaże się w maju.

Gry wideo z przemocą mogą być tak samo uzależniające jak narkotyki, twierdzą eksperci.

"Dotyczy to tych samych centrów rozrywki w mózgu, które sprawiają, że ludzie chcą wrócić", powiedział dr Michael Fraser, psycholog kliniczny na upper East Side i profesor w Weill Cornell Medical College.

"Jeśli spojrzeć na alkoholizm i uzależnienie od Internetu, to jest dokładnie taki sam wzorzec zachowania", zgodził się dr Kimberly Young, psycholog i założyciel Centrum Uzależnienia od Internetu i Internetu w Bradford, Penn.

Dzieci są jednymi z najbardziej podatnych na uzależnienie od gier wideo, powiedzieli eksperci, i mogą stać się brutalne, gdy ich "narkotyk" zostanie zabrany.

 

"Dzieci mogą stać się fizycznie i werbalnie obraźliwe", powiedział Fraser. "Większość rodziców ma problem z wyobrażeniem sobie tego, że ich 12-letni chłopiec będzie naciskał na matkę, gdy będzie próbowała odłączyć grę".

 

Gry takie jak 'Call of Duty' są otwarte, w przeciwieństwie do dawnych gier zręcznościowych, co może uczynić je jeszcze bardziej uzależniającymi.

Young zgodziła się, opierając się na swoich 19 latach badań nad uzależnieniami od Internetu.

"Zdecydowanie wydaje się, że istnieje korelacja między brutalnym używaniem gier a agresywnym zachowaniem", powiedziała Young. "[Dzieci] będą rzucać rzeczami, będą bić swoich rodziców, zaczną być agresywne w szkole. Rodzice mówią: "To był dobry chłopiec, wcześniej się tak nie zachowywał.

"Rzeczywistość jest taka, że te gry muszą cię czegoś nauczyć", kontynuowała. "Kiedy bierzesz aktywny udział, patrzysz na różne bronie, dostajesz wzmocnienie i uznanie za swoje osiągnięcia z gry i od innych graczy... Myślę, że to cię znieczula."

Uzależnienie od gier wideo i Internetu zazwyczaj wskazuje na inne problemy psychiczne, w tym lęk, depresję i problemy z tworzeniem zdrowych relacji, powiedziała Fraser. Jego pacjenci - głównie chłopcy w gimnazjum, liceum i na początku studiów - wykorzystują gry jako sposób na ucieczkę, czy to z powodu lęku społecznego, czy też z powodu trudności w nauce, które utrudniają koncentrację na pracy w szkole.

"Kiedy przychodzi czas na udźwignięcie się i skoncentrowanie, zamiast pracować nad tą frustracją, uciekają do gry, jak narkotyk", powiedział Fraser.

 

Dr Kimberly Young, dyrektor Centrum Uzależnień Online i badaczka uzależnień od Internetu, mówi, że "zdecydowanie wydaje się, że istnieje korelacja pomiędzy brutalnym używaniem gier wideo a agresywnym zachowaniem u dzieci". Rzeczywistość jest taka, że te gry muszą cię czegoś nauczyć" - powiedziała Kimberly Young.

Współczesne gry wideo mogą być jeszcze bardziej uzależniające, dodał, ponieważ są otwarte i pozwalają graczom na uratowanie swojego miejsca i odzyskanie go z powrotem, w przeciwieństwie do starszych generacji gier, takich jak Pac-Man, gdzie gracze tracą przydzielone im życie i są zmuszeni do rozpoczęcia od nowa.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni niż inni.

 

Innymi słowy, nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek, używając określenia "uzależnienie od gier wideo" lub "gry kompulsywne", myślał, że problem leży w grach wideo, tak samo jak problem alkoholika leży w puszce piwa", powiedział Fraser. "Wiele osób może mieć jedną puszkę piwa, i to wszystko. Ale inni mogą mieć biologiczne predyspozycje do uzależniających zachowań w ogóle."

Przypadki takie jak strzelec z Newtown, Adam Lanza, który trzymał kartę wyników z poprzednich morderstw, mogą być rzadkością, ale Fraser i Young zgodzili się, że rodzice muszą aktywnie ustalić granice użytkowania i dostępu.

"Monitoring jest bardzo ważny", powiedział Fraser. "Jeśli włożysz iPada w ręce 6-latka, nie różni się to niczym od wysłania go bez nadzoru do kina klasy R".

Dr Michael Fraser, psycholog kliniczny na Manhattanie, który specjalizuje się w leczeniu uzależnienia od gier wideo, mówi, że kłopotliwe dzieci często używają gier jako środka ucieczki od depresji i lęku.

"Kiedy widzisz pijaka idącego do baru, wiesz, po co tam idą", powiedział również. "Ale kiedy dzieciak wchodzi do biblioteki lub pokoju i siedzi przy laptopie, nie zawsze widać, że zrobi coś szkodliwego."

Nie ma formalnej diagnozy uzależnienia od gier wideo, ale to nie znaczy, że to nie jest prawdziwe. Począwszy od tego roku, różne uwarunkowania psychologiczne związane z Internetem - od kompulsywnych gier hazardowych do hazardu online - zrobią duży krok w kierunku legitymizacji, gdy po raz pierwszy zostaną wymienione w DSM-5, zaktualizowanym podręczniku zaburzeń psychicznych przez American Psychiatric Association, pod hasłem "Internet use gaming disorder".

To może utorować drogę do większego finansowania badań i ubezpieczenia zdrowotnego, a także lepszego zrozumienia, jak te zaburzenia działają i jak mogą być traktowane.

7 OBJAWÓW UZALEŻNIENIA OD INTERNETU I GIER HAZARDOWYCH

- Tajemnica lub kłamstwo na temat użytkowania

- Spędzanie więcej niż 24-30 godzin tygodniowo online nie w pracy lub szkole

- Zmiany nastroju, takie jak zwiększona drażliwość, jeśli dostęp zostanie odebrany

- Znaczący spadek pozostałej działalności i interesów

- Zaniedbywanie przyjaciół, rodziny i innych obowiązków

- Problemy ze snem

- Pogorszenie się stanu higieny osobistej

Powiązane artykuły