Internet jako źródło uzależnienia

uzależnienie od internetuOstatnia dekada przyniosła nam znaczny rozwój technologii, dzięki czemu internet stał się rzeczą łatwo i powszechnie dostępną w większej części świata. Dostęp do niego otrzymał praktycznie każdy, niezależnie od swojego wieku, wyznania czy miejsca zamieszkania. Większość ludzi odwiedza internet przynajmniej raz w ciągu całego dnia; robimy to przede wszystkim w celu komunikowania się z innymi czy szukania informacji na różne tematy. Trudno byłoby nie zgodzić się co do tego, że internet jest niezwykle przydatny w życiu codziennym większości ludzi i znacznie ułatwił nam całe mnóstwo czynności oraz prac – jego zalety są tak liczne, że nie miałoby żadnego sensu wypisywanie wszystkich z nich. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z internetu nie ma również swoich negatywnych skutków. Jednym z nich jest uzależnienie od sieci. Warto zapoznać się z tym tematem nieco bliżej, bowiem okazuje się, że praktycznie każdy z nas jest w grupie ryzyka. Poniżej przedstawimy między innymi krótką listę zachowań które można zaobserwować u siebie samego, gdy jest się już uzależnionym. Uzależnienie od internetu jest typowym zaburzeniem psychicznym które można rozpoznać na podstawie wielu problemów behawioralnych.

Osoby uzależnione nie kontrolują tego, jak dużo czasu spędzają w internecie. Opuszczenie wirtualnego świata i powrót do rzeczywistości może im sprawiać prawdziwy ból, a gdy nie mają one dostępu do internetu odczuwają jedynie przemożną chęć podłączenia się do niego. Niektórzy lekarze twierdzą, że taki nałóg z powodzeniem można stawiać na równi z uzależnieniem od narkotyków czy alkoholu. Wielu ludzi wciąż bagatelizuje ten problem, ale są powody, aby traktować to naprawdę poważnie. Przede wszystkim długotrwałe i zbyt intensywne korzystanie z internetu może prowadzić do poważnych zmian w ludzkiej psychice.

internet jako źródło uzależnieniaPrawidłowa praca mózgu ulega zaburzeniu, zaś człowiek traci stopniowo zdolność do głębszego myślenia i normalnego pojmowania otaczającej go rzeczywistości. Zdaniem amerykańskich ekspertów szybkie przeglądanie wielu stron internetowych prowadzi do tego, że człowiek przestaje być zdolny do głębszego, analitycznego myślenia oraz jakiegokolwiek wysiłku umysłowego. Co więcej, znacznie pogarsza się również pamięć takiej osoby, osłabieniu ulegają również więzi społeczne oraz zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Osoby uzależnione nierzadko dosłownie przestają wychodzić z domu; w końcu wszystkie zakupy – łącznie z jedzeniem – można zrobić przez internet, ograniczając w taki sposób kontakty z innymi ludźmi do absolutnego minimum. Oczywiście, ciągłe przesiadywanie przed komputerem jest również groźne dla ludzkiego organizmu, przez co nałogowcy po krótkim czasie zaczynają odczuwać liczne problemy zdrowotne. Obecnie psychologie wyróżnili pięć różnych typów uzależnienia od internetu. Każdy z nich jest tak samo groźny, ale każdy posiada swoje własne cechy charakterystyczne.

Powiązane artykuły