Kontakt z internetem – etapy rozwoju

kontakt z internetem Istnieje wiele różnic pomiędzy osobami które korzystają z internetu w normalny sposób a użytkownikami, którzy są od tego narzędzia uzależnieni. Badacze tego tematu wypisali nawet trzy podstawowe fazy przez które przechodzi każdy, kto znajduje się na drodze do stania się nałogowcem. Są to: zaangażowanie, zastępowanie oraz ucieczka. W pierwszą fazę człowiek wchodzi już w momencie, w którym ma pierwszy kontakt z internetem i zaczyna się z nim zapoznawać. Odkrywaniu praktycznie całkowicie nowej rzeczywistości oraz wszystkich możliwości jakie w niej drzemią niesie ze sobą sporą ekscytację. Uczucia te potrafią być uzależniające przede wszystkim w przypadku, gdy po długim i ciężkim dniu potrzebujemy chwili odprężenia. Ponadto internet może być skutecznym lekiem na uczucie osamotnienia, tak powszechne w dzisiejszym świecie. Przeżyciom tym często towarzyszą liczne, niezwykłe odczucia. Niektórzy nałogowcy twierdzą, że fascynowało ich poczucie łączności z całym światem i brakiem jakichkolwiek granic.

Bezpośrednio po odłączeniu się od sieci osoby takie zaczynają odczuwać spokój i odprężenie. Druga faza uzależnienia jest już nieco poważniejsza, bowiem na tym etapie osoba taka wie, że koniecznie musi korzystać z internetu. W przeciwnym wypadku odczuwa ona znaczne poczucie dyskomfortu i niepokoju – jedynie podłączenie się do sieci może je zniwelować i przynieść pewną ulgę. W tym momencie następuje też rezygnacja z wielu wcześniejszych, nierzadko bardzo ważnych elementów realnego życia i zastępowanie ich osobami czy rzeczami które obecne są w internecie.

rozwój uzależnienia od internetuNawet podczas różnych rzeczywistych spraw i spotkań z prawdziwymi znajomymi osobami takie miały stale zajęty umysł planowaniem tego, co będą robić gdy tylko podłączą się do internetu. Trzecia faza jest momentem, w którym uzależnienie ulega jeszcze większemu pogłębieniu. Ilość czasu spędzonego z internetem jaki potrzebny jest takiej osobie znacznie się wydłuża, człowiek taki zaczyna faktycznie uciekać od świata realnego. Internet służy już do wszystkiego, począwszy od rozrywki czy zbierania informacji aż po komunikację z innymi ludźmi. Nawet krótka przerwa w dostępie do sieci wywołuje u danej osoby poważny dyskomfort, który niekiedy staje się uczuciem trudnym do wytrzymania. Badania pokazują, że w tak głębokim uzależnieniu może tkwić nawet kilkadziesiąt procent użytkowników internetu na całym świecie, co jest liczbą zarówno ogromną, jak i przerażającą.

Powiązane artykuły