Nadmierne korzystanie z sieci – konsekwencje

konsekwencje siecioholizmu O uzależnieniu od internetu nie ma mowy w sytuacji, gdy nawet dłuższe przebywanie w sieci jest uzasadnione faktycznie istotnymi, obiektywnymi przyczynami. Jeśli człowiek traci jednak kontrolę nad czasem oraz intensywnością korzystania z tego narzędzia, to prawdopodobnie jest to już poważny problem. Zdaniem niektórych lekarzy niebezpieczne jest korzystanie z internetu nawet więcej niż 5 godzin dziennie. Na pierwszy rzut oka spędzanie czasu na stronach internetowych, rozmawianie z przyjaciółmi czy oglądanie Facebooka nie jest niczym złym. Niektórzy twierdzą jednak, że czynności takie są praktycznie tak samo niebezpieczne jak uprawianie hazardu, pracoholizm czy wiele innych uzależnień. Co prawda nie jest to aż tak niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia jak uzależnienie od narkotyków, papierosów czy alkoholu, ale w dłuższej perspektywie czasu coś takiego prowadzi nawet do bardzo poważnych zaburzeń natury psychicznej. W skrajnych przypadkach u osób uzależnionych dochodzi praktycznie do całkowitego zatarcia się różnic pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym.

Osoby które uważają, że nie istnieje u nich problem uzależnienia od internetu potrafią korzystać z niego nawet przez 20-30 godzin tygodniowo. Okazuje się, że nadmierne użytkowanie internetu często prowadzi do poważnej depresji, szczególnie w przypadku, gdy niektórym osobom całkowicie zastępuje on konieczność bezpośredniego kontaktowania się z innymi ludźmi. Nadużywanie internetu prowadzi również do znacznej zmiany codziennych nawyków oraz stylu życia. Pojawiają się w nim papierosy, kawa czy inne napoje zawierające kofeinę – w końcu takim osobom często zdarza się spędzić w internecie całą noc, przez co rano muszą one znaleźć sposób na "obudzenie" organizmu przed pójściem do pracy czy szkoły. Internet potrafi całkowicie zastąpić danej osobie praktycznie wszystkie inne jej zamiłowania i sposoby spędzania wolnego czasu.

konsekwencje uzależnieni od sieci W takim przypadku nawet wykonanie prostej, podstawowej czynności przy komputerze może skończyć się wieloma godzinami bezsensownego "skakania" po różnych stronach. Pewien problem stanowi tutaj fakt, że internet sam w sobie może przybierać wiele twarzy – portale, fora dyskusyjne, gry online... Sprawia to, że takie uzależnienie może mieć również wiele różnych przyczyn. Co bardzo ciekawe, osoby uzależnione w większości wypadków nie spędzają czasu w internecie na tych bardziej wymagających aktywnościach, skupiając się głownie na dość prostych czynnościach. Uzależnienie od internetu prowadzi oczywiście do bardzo poważnych zaburzeń w normalnych kontaktach z innymi ludźmi. Często pojawiają się problemy w małżeństwach czy między rodzicami a dziećmi. Osoby uzależnione stają nieśmiałe i nie potrafią wprost opowiadać o swoich uczuciach. Zbyt długotrwałe korzystanie z internetu prowadzi także do licznych problemów zdrowotnych. Człowiek taki przestaje normalnie się odżywiać, zaczynają się u niego dolegliwości związane z prawidłową postawą oraz wzrokiem. Do tego wszystkiego dochodzą również wspomniane już wyżej papierosy i kawa.

Powiązane artykuły